Obrázek školy
Základní škola Havířov-Šumbark M. Pujmanové 17/1151 okres Karviná příspěvková organizace zřízena a financována statutárním městem Havířov
Jak se k nám dostanete

Akce 2016/2017

Loučení 9. tříd

Přes smích k slzičkám. Tak to vypadalo na tradičním loučení devátých tříd. Role moderátorky se naposledy na naší škole ujala Nikol Csibová z 9.A, společně s Erikou Hrušovskou z 9.B vytvořily milou atmosféru a provedly všechny přítomné rozlučkou. Zpěv, fotografie, vtipná videa, tanec i scénky, to vše se objevilo v programu obou devítek. V závěru zazněla slova díků a pak už jen kytička ... a vzpomínky zůstanou !!!

Výlet za odměnu

Dne 25.6.2017 jsme se se třídou 7.B zúčastnili výstavy "Dotkni se přírody - včely", která se konala v Technickém muzeu v Petřvaldě. Pro naší třídu to byla akce v rámci výletu číslo 2, protože jsme již podruhé za sebou vyhráli sběrovou soutěž.

Výstava nás seznámila nejen s tradičním včelařstvím, ale také nám přiblížila život včely medonosné. Mohli jsme sí zblízka prohlédnout její stavbu těla nebo si vyzkoušet včelařský oblek (ve kterém je velké horko). Dostali jsme pracovní listy, v nichž jsme si procvičovali naše znalosti v oblasti včelařství.

Celá výlet jsme zakončili slanou tečkou v podobě výborné pizzy z "Pizzerie U Ryznara".

Výlet se nám líbil a výstavu doporučujeme.

 

Valerie Majerová a Marie Binová 7.B

Muzikálové představení REBECCA

 

Už jste někdy byli na divadelním představení, kde se hlavní hrdinka neobjeví vůbec na jevišti?

Ne? Tak to my ano, a to v NDM Ostrava,  20.6.2017. V muzikálu, který se jmenuje REBECCA, je hrdinka vlastně od počátku mrtvá, ale její jméno zaznívá po celé tři hodiny v ústřední melodii muzikálu. A nám znělo v uších ještě cestou domů i druhý den ráno.

Tato melodie, stejně jako mnohé další uchvátily všechny návštěvníky tohoto představení. Hlavní protagonisté byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Ostravské divadlo se opravdu vytáhlo, pojetí scény, efekty, pěvecké výkony, vše opravdu na jedničku s hvězdičkou.

Jaké asi představení potěší deváťáky za rok?

 

Mgr. Ivana Plačková

 30. výročí založení Základní školy Marie Pujmanové

   Ve školním roce 2016/2017 oslavila Základní škola Marie Pujmanové v Havířově – Šumbarku 30. výročí svého založení. V rámci oslav se uskutečnila vernisáž fotografií mapujících třicet let historie školy. 

   1. června se konala slavnostní Akademie s názvem Škola v pohybu, na které vystoupili naši žáčci i žáci a předvedli připravený program, na němž několik měsíců pilně pracovali. Akce se konala na školním hřišti, nesla se v duchu sportu. Zúčastnilo se jí na 700 hostů, mezi nimi i primátorka města Havířova Mgr. Jana Feberová. 

   Po ukončení Akademie proběhly na hřišti školní radovánky, kde si děti zasoutěžily, nechaly si pomalovat obličej, podívaly se na výcvik policejního psa, vyzkoušely si základy tenisu a všichni si mohli doplnit energii ve stánku s občerstvením. Den se velmi vydařil a všichni odcházeli spokojeni.   

 

                                                                                        Mgr. Romana Švábiková

Vernisáž

Dne 29. 5. se konala vernisáž výstavy ve vestibulu školy, která svými fotografiemi připomněla 30 let historie školy. 

Školní výlet 5. A, B

Dne 25. 5. 2017 se třídy účastnily školního výletu. Navštívili památník Ostravské operace v Hrabyni a zámek Raduň.

 

Vídeň

V květnu 2017 se uskutečnil poslední školní výlet 9. ročníku. Navštívili jsme nádherné město na Dunaji, Vídeň. Prohlédli jsme si okouzlující historické památky, zámek Belveder a bohaté sbírky přírodovědného muzea. Počasí se nám vydařilo a my jsme si vytvořili spoustu nádherných vzpomínek.

Školní výlet 7.B

Květen je měsícem výletů, a tak 7.B vyrazila 24.5.2017 do Brna.

Někteří spolužáci si pro ostatní připravili informace o zajímavostech v centru města.

A v Technickém muzeu nás čekal profesionální průvodce, který nás provedl expozicí muzea.

V technické dílně jsme se stali objeviteli a zkoumali jsme fyzikální a mechanické

zákonitosti. A druhý den jsme se už všichni těšili do brněnské ZOO, protože zvířátka, ta my máme rádi!

Výlet třídy 4. A a 4. B

Ve čtvrtek 11. 5. 2017 se naši čtvrťáci vydali na Valašsko, aby se podívali, jak kdysi žili naši předkové.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm byl na toto seznámení přímo ideální. V Dřevěném městečku nás paní průvodkyně provedla kostelíkem, fojtstvím, seznámili jsme se, jak to před 100 lety vypadalo na úřadě a poště. Zjistili jsme, že život na typické dědině nebyl vůbec jednoduchý a naši předkové se museli velmi snažit, aby uživili svou početnou rodinu.

Výlet za minulostí se nám velmi vydařil.  Přivezli jsme si kromě mnoha zážitků i spoustu suvenýrů

a zásluhu na tom mělo i nádherné, slunečné počasí.

 

Návštěva sběrného dvora

19. 5. 2017 žáci naší školy v rámci Dne otevřených dveří navštívili Technické služby města Havířova. Prohlédli jsme si třídící linku, zopakovali si jak třídit odpad, co odevzdávat do sběrného dvora, prohlédli si techniku a jako zpestření jsme se vyfotografovali na popelářském dvoře. Exkurze byla zajímavá a opět jsme si potvrdili, že v dnešní době je třídění odpadů nutností a povinností každého z nás.

Hmyzí povídání

5. května se žáci 1. tříd hravou formou seznamovali s různými druhy hmyzu, s jejich postupným vývojem, stavbou těla a vzhledem. Také se dozvěděli, jaké úlohy mají konkrétní druhy hmyzu v přírodě. Na závěr si děti mohly vytvořit i vlastní vážku ploskou.

 

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

V pondělí 24. 4. 2017 se žáci 4. B zúčastnili praktické výuky na dopravním hřišti.

Byla to jejich poslední prověrka zručnosti před závěrečnými zkouškami na

„PRŮKAZ CYKLISTY“.

Držíme palce!

 

Den Země

Dne 21. 4. se žáci naší školy účastnili městského Dne Země.

Den Země na 1. stupni

Pasování prvňáčků

19. dubna 2017 proběhlo v knihovně U JESLÍ pasování dětí 1. tříd na čtenáře.

Zápis prvňáčků

Ve dnech 3. a 4. dubna se konal na naší škole zápis do 1. tříd pro školní rok 2017/2018.

Poznávací zájezd do Osvětimi

24. 3. 2017 jsme se zúčastnili poznávacího zájezdu na místa spojená s 2. světovou válkou a hrůzami fašismu. Navštívili jsme koncentrační tábor Osvětim a Březinka 2. Na místě, kde fašisté povraždili přibližně 1, 5 miliónu nevinných lidí, je v současné době muzeum a zároveň pietní místo. Tímto smutným místem nás provedla ochotná paní průvodkyně a dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací, které využijeme v hodinách občanské výchovy a v dějepise.

Deváťáci z Pujmanky aneb Sněhurka na Karolíně Světlé

Minulý rok v rámci Dne otevřených dveří předvedli deváťáci ze Základní školy Marie Pujmanové v Havířově pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků. Nápad zahrát v angličtině upravenou verzi této pohádky s vánoční tématikou se zrodil v hlavách žáků 9. A. Naše vystoupení se rodičům líbilo, a proto jsme se rozhodli vystoupit na jiných školách. Sněhurka se hrála na Základní škole Karolíny Světlé.

Jak probíhaly přípravy? Na internetu děti zhlédly celou pohádku v angličtině. Pak začaly upravovat jednotlivé pasáže a samozřejmě i hrát. Již úvodní část začala společným tancem královny a krále, který v ústech pevně drží červenou růži, aby ji mohl předat své krásné královně. Narození Sněhurky bylo radostné. Bruno Mars a jeho slavná píseň Happy vyvolala u královského páru štěstí a radost, která však netrvala dlouho. Smrt královny ponořila království do smutku. Krásná Sněhurka rozzářila celé království. Nenávist královny byla silnější, proto se ji několikrát neúspěšně pokusila zabít, ale krásný princ Sněhurku svým polibkem zachránil.

Děvčata v podání Sněhurky a zlé královny předvedly skvělé výkony. Přecházení do jiných rolí naše herečky zvládly skvěle. Celým představením se prolínala angličtina. Tato alternativní forma výuky byla velmi zábavná. Přispěla k rozšíření slovní zásoby a k tomu, že výuka jazyka anglického není jen učení se slovíčkům a textům nazpaměť, ale také zábava. Celé představení bylo kreativní. Klasická pohádka byla převedena do moderní podoby. Obecenstvo i žáci - herci získali nové zkušenosti a poznali, že se vlastně angličtina dá učit i jinak.

 

Šárka Hareza

KARNEVAL 2017

Ve čtvrtek 2. března 2017 se konal už dlouho očekávaný školní karneval, který pro žáky 

1. stupně připravil žákovský parlament pod vedením pana učitele Hubeňáka.

Žáci v nápaditých maskách si zasoutěžili na pěti stanovištích, zúčastnili se reje masek, promenády v maskách a  taneční soutěže. 

Vybrat nejlepší masky vůbec nebylo jednoduché.

Vlastně vyhráli všichni, kteří se zúčastnili. Účast přes 130 dětí svědčí o velkém zájmu 

o karneval, o zájmu dětí předvést se, zasoutěžit si a zatančit si.

Děkujeme za moc pěkné odpoledne a už se těšíme na karneval 2018!

 

Cesta chleba – Rozchodník

Ve čtvrtek 9. 2. 2017 se žáci čtvrtých ročníků dozvěděli na akci Rozchodníku, jak

složitá a náročná je cesta, než se z obilných zrnek stane chutný a křupavý chléb.

Sami si nakonec upekli svůj vlastní voňavý výrobek.

Cesta chleba se všem moc líbila.

 

Druháci v knihovně

Ve středu 18. 1. 2017 se žáci druhých tříd zúčastnili v knihovně besedy Znáte je z Večerníčků?

Zábavnou formou se děti seznámily s životem a tvorbou Václava Čtvrtka – Cafourka.

Beseda určitě přispěla k rozvoji zájmu dětí o četbu a docházce do knihovny.

 

ZŠ Pujmanové má vlastní obrazovou galerii

Během prvního pololetí letošního školního roku se nám podařilo zrealizovat myšlenku vybudování nové školní galerie. Využili jsme prázdného místa v prostorách šaten, které zůstalo po zbourání staré šatní klece. Ta byla dosud rovněž využívána k vystavování obrázků. Nová galerie je vybudována ze sádrokartonových příček, jež poslouží k moderní prezentaci žákovských prací, projektového vyučování nebo k uspořádání malých výstav.

Galerii jsme otevřeli 6. 12. 2016 u příležitosti tradičního Dne otevřených dveří. Novou éru školní galerie jsme odstartovali vernisáží k zapůjčené výstavě 6. ročníku výtvarného projektu Mandala dětem. Po Novém roce budeme připravovat výstavy žákovských prací a také výstavu k 30. výročí založení školy.

Mgr. David Hubeňák

Vánoční posezení 4. B

V úterý 6. 12. 2016 se na naší škole uskutečnil Den otevřených dveří s jarmarkem. Kromě této již tradiční akce jsme se sešli děti a rodiče na malém vánočním posezení. Udělali jsme si čas, abychom si zazpívali, zasoutěžili a vyrobili drobnosti pro radost.

Jak se nám akce podařila a jak jsme se při ní dobře bavili, se podívejte na fotografiích.

 

Den otevřených dveří.

Dne 6. 12. se konal na naší škole Den otevřených dveří i s tradičním jarmarkem.

Vánoční koncert 2016

Závěr Dne otevřených dveří na naší škole patří už tradičně vánočnímu koncertu. Moderování se opět skvěle ujala osvědčená dvojice Nikol Csibová a Ela Bialončíková. V programu se prostřídala hudební, pěvecká a recitační čísla. Úspěch sklidila také anglická moderně pojatá Sněhurka, kterou nastudovala třída 9. A s p. učitelkou Harezou

 

Vánoční besídka 

Vánoční besídka v 1. B se moc povedla.

Na úvod děti předvedly krátký program, ve kterém doprovázely písničky zvonkohrami

a rytmickými nástroji.

Při společném vyrábění si rodiče s dětmi zdobili dárkovou tašku a pěkné visačky na dárky.

To, že všechny práce bavila, svědčilo protažení plánovaného času o půl hodiny.

Těšíme se na další společné akce.

 

 

Dárek pro naše město

Žáci čtvrtých a pátých tříd se v listopadu zúčastnili soutěže s ekologickou tématikou.

Za úkol měli vymyslet projekt: „Co je možné pro naše město (školu) udělat.“

Děti ze 4. B a 5. B vytvořily informační cedulky k šetření energií a vodou, které pak vyvěsily po třídách a chodbách školy.

Žáci 4. A z krabic od mléka vyrobili ptačí budky, které naplnili semínky a rozvěsili v okolí školy.

Svůj projekt na závěr zdokumentovali. Všichni se shodli, že je tato práce nesmírně bavila.

 

Beseda s politikem

Dne 25.11.2016 poctil naši školu návštěvou uznávaný politik (TOP 09), učitel matematiky, chemie a také starosta obce Bolatice Mgr. Herbert Pavera. Přišel nám vysvětlit základní rozdíly mezi poslaneckou sněmovnou a senátem.

Celá beseda byla velice příjemná, dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací a na závěr se žáci 9. tříd mohli ptát na různé dotazy.

Děkujeme.

 

Karolína Hečková, 9.A.

Den poezie 2016

V letošním roce jsme uspořádali Den poezie ve středu 16.11.2016. Téma letošního 18. ročníku "Žádný člověk není ostrov" bylo inspirováno verši anglického renesančního básníka Johna Donnea, které napsal roku 1624 "Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu".

Tentokrát jsme tento den pojali tak, že žáci devátých tříd navštívíli všechny tři první třídy a svým mladším spolužákům přečetli pohádky. Prvňáčkům také předali pěkné záložky. Za ně a působivé předvedení pohádek si deváťáci zasloužili velké díky a potlesk.

Akce se všem třídám líbila.

 

Mgr. I. Plačková 

Ovoce do škol

Dne 15. 11. proběhla na naší škole akce v rámci projektu OVOCE A ZELENINA DO ŠKOL.

Zábavně vzdělávací přednáška byla provázena vtipným moderátorem a maskotem.

Smyslem akce bylo naučit děti, proč jíst ovoce a zeleninu.

 

Soutěž mladých zoologů

11. 11. 2016 jsme zúčastnili již tradičně Soutěže mladých zoologů v ZOO Ostrava, tentokrát na téma Papoušci. Naši školu reprezentovala dvě družstva, a to žáci 9. A a 5. B. Na soutěž jsme se poctivě připravovali, hledali informace na internetu i v doporučené literatuře. Odměnou nám byla procházka podzimní zoologickou zahradou.

Finanční gramotnost

9. 11. 2016 se žáci 9. ročníku zúčastnili besedy v místní knihovně na téma Finanční gramotnost. Formou prezentace a skupinové práce se seznámili se základními ekonomickými pojmy a ve svých znalostech si také zasoutěžili. Své vědomosti určitě využijí v dalším praktickém životě.

Revolution train

Dne 19. 10.  2016 jsme se zúčastnili akce v protidrogovém vlaku, který zastavil i v našem městě. Součástí prohlídky byl interaktivní program. Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je u policejního výslechu a ve vězeňské cele. Viděli jsme, jak lidé závislí na drogách, žijí. Celým programem nás provázel film natočený podle skutečné události. Velmi na nás zapůsobilo, že příběh vstupoval i do reality.

Tento projekt se nám velmi líbil a určitě ho doporučujeme široké veřejnosti.

M. Minařík, S. Hudec, L. Bardoň a Z. Polák

 

Envofilm

Dne 21. 10. 2016 se žáci 9. ročníku zúčastnili akce ENVOFILM konané pod záštitou Moravskoslezského kraje, jednalo se o  projekce soutěžních žákovských a studentských environmentálních filmů s doprovodnými akcemi v Albrechtově střední škole v Českém Těšíně. Kromě projekce soutěžních filmů si prohlédli stánky představující studijní obory, mohli si zasoutěžit i ochutnat výrobky zdravé výživy. Akce se žákům moc líbila a získali inspiraci pro výběr střední školy.

 

Dopravní hřiště

Dne 6. 10. 2016 si žáci 3. B zajezdili  na dopravním hřišti. Zopakovali si značky, zásady bezpečné jízdy, povinné vybavení na kole a zkusili si jízdu zručnosti.

 

Evropský den jazyků

V rámci Evropského dne jazyků se 3. B proměnila na indiány. 

V tomto indiánském dni se děti učily anglické písničky, tanečky, barvy a čísla.

Den se moc vydařil.

 

Den bez aut. Běh naděje

Tradiční akce a naše škola byla opět u toho.

První den ve škole

Dne 1. 9. 2016 zahájilo školní docházku 57 prvňáčků. Už se stalo tradicí, že je na nádvoří školy přivítalo vedení školy, třídní učitelky a zastupitel města Havířova pan Karel Ďurkáč. Všichni jim popřáli, ať se jim ve škole líbí, ať mají hodně pěkných známek a případné neúspěchy, aby byly vždy vyřešeny ke spokojenosti žáků i učitelů.

 

Nadcházející akce
Archiv novinek