Obrázek školy
Základní škola Havířov-Šumbark M. Pujmanové 17/1151 okres Karviná příspěvková organizace zřízena a financována statutárním městem Havířov
Jak se k nám dostanete

Akce 2015/2016

Večerní divadelní představení

V páteční večer 24. 6. 2016 se žáci osmých ročníků obohatili o nový kulturní zážitek v podobě muzikálu s názvem Evita.

Ocitli jsme se v Argentině v první polovině 20. století, kde jsme mohli sledovat život mladé Evy Peron (Hana Fialová), která byla už ve svých 26 letech „politička‘‘, první dáma Argentiny (1946) a manželka argentinského diktátora Juana Perona.

Z našich míst ve druhé řadě na balkonku jsme mohli také spatřit Tomáše Savku v roli Che.

Celé vyvrcholení večera se neslo v melodii „Don´t cry for me Argentino‘‘ ( Neplač pro mne, Argentino) od Madonny.

Konečný potlesk byl dlouhý celkem deset minut a zněl v melodii písně.

Tento úžasný, dechberoucí zážitek byl umožněn díky paní učitelce I. Plačkové

Jakub Praus,  8.A

Výlet jako odměna

Sbírám, sbíráš, sbíráme. Ano, žáci 6.B opravdu pilně sbírají papír i víčka. Jejich píle jim přinesla vítězství ve sběrové soutěži na naší škole.

Odměnou byl výlet do ostravské ZOO spojený se sladkou dobrotkou v cukrárně. Výlet si užili nejen nejlepší sběrači Nikolka Michalská a Matej Špirko, ale celkově celá třída. Slíbili jsme si, že od září se opět vrhneme do sbírání !!!

Ivana Plačková

Školní výlet prvňáčků

V  úterý 14. 6. 2016 se uskutečnil školní výlet prvňáčků. Vypravili se za novými  zážitky a poznatky do nedalekého Pežgovského lesa. Díky sluníčku, které prozářilo lesní zeleň, vznikly ideální podmínky pro fantazii dětí. Objevily tři krmelce, bažantnici, spoustu hříbků, stráň plnou červených jahůdek a také krtečka, kterého si všichni detailně prohlédli. Během lesního putování si děti zaběhaly, házely šiškami na cíl, zdolávaly lesní překážky. Uvědomily si, jak důležitou funkci les plní - vedle produkce tak důležitého kyslíku a dřeva, v něm člověk najde relaxaci a zábavu.

Domů jsme se všichni vraceli  spokojení a se spoustou krásných zážitků. V lese je tak krásně!

 

Hledá se hvězda Pujmanky

Dne 17.6.2016 se opět po třech letech konala talentová soutěž pro žáky naší školy "Hledá se hvězda Pujmanky".

Do soutěže se zapojila jak taneční, tak i  pěvecká čísla. Soutěžící museli projít předkolem, kde porota vybrala finálová čísla.

Ta nejlepší nakonec vybrala porota, která se skládala ze zástupců žákovského parlamentu, p. uč. Plačkové a p. uč Hubeňáka.

Na děleném 3. místě se umístily Klaudie Mecnerová z 3.B s písní "Ššš" a Bára Konečná s Terezou Kasalovou z 3.A s tanečním vystoupením.

2. místo obsadila děvčata z 2.B Alisa Siedlarzová, Kateřina Krokoszová, Amálie Andrýsková a Tereza Kulhánková s pohybovým ztvárněním lidové písně a zároveň malá Eliška Rudská z 1.A, která si pro své vystoupení vybrala lidovou píseň "U panského dvora".

A na 1. místě se jednoznačně umístila děvčata Simona Gurová a Nikol Poláková z 8. ročníku.

Všem učinkujícím děkujeme a těšíme se na další ročníky soutěže.

 

Nikol Csibová, 8.A

„Zahrada zblízka“

Žáci třídy 2. A a  2. B  se  dne  8. 6. 2016 zúčastnili ekovýchovného programu „Zahrada zblízka“ na školní zahradě ZŠ Gorkého pod vedením lektorky Mgr. Lucie Tulejové.  Hlavním tématem byla prohlídka pěstovaných rostlin, vysvětlení jejich významu  a využití člověkem. Děti mohly operativně na zahradě pozorovat různé živočichy – hlavně hmyz a ptáky. Součástí programu je také ukázka ekoprvků v zahradě, jako jsou „divoká místa“, hmyzí hotel, kompost. Paní lektorka dětem vysvětlila jejich důležitost  v současném  městském ekosystému. Velmi přínosné je i to, že zahradu lze pozorovat v každém ročním období a na vlastní oči se přesvědčit, jaké změny v ní probíhají a jak se stále mění.

 

INDIÁNSKÝ VÝLET

23. 5. 2016 se žáci 3. A a 3. B vydali v Liščím mlýně u Frenštátu pod Radhoštěm po stopách indiánů.

Na jeden den se aspoň na chvíli stali členy indiánského kmene a vyzkoušeli si, jaké by to bylo být indiánským chlapcem či dívkou a plnit si své povinnosti – připravovat se na funkci obránce kmene či

umět zpracovat uloveného bizona, ale také jak se malí i velcí indiáni uměli bavit, či jezdit na koni a střílet z luku.

Děti se nadšeně zapojily do všech her a soutěží. Spokojeně odjížděly domů s pocitem nádherně prožitého dne v indiánské vesničce.

 

Výlet na Malou Fatru

3. 6. 2016 si žáci 8. ročníku vyzkoušeli své turistické dovednosti při výletu na Slovensko. Navštívili jsme Malou Fatru a Jánošíkove diery a poznávali krásy zdejší přírody. Zážitkem byla pro nás i cesta lanovkou na Chleb a procházka v Jánošíkových dierach, která mnohdy vedla přes různé můstky a žebříky. Počasí nám celkem přálo a výlet jsme završili také ochutnávkou slovenských halušek s brynzou. Výlet se vydařil a už teď se těšíme na ten příští v novém školním roce.

Turnaj O pohár Pujmanky
Dne 9. 6. se konal tradiční turnaj, který pořádá naše škola.

Den dětí
Dne 6. 6. se konalo sportovní dopoledne pro žáky 2. stupně.

Projektový den proti kouření

Dne 31. 5. se na naší škole konal Projektový den proti kouření .

V tento den si lidé na celé planetě v rámci Světového dne nekouření připomínají nedozírné následky zneužívání této legální návykové látky. 

Proto jsme se na celkem 7 stanovištích seznámili s prevencí proti kouření, následky zneužívání tabáku, vyplnili dotazníky o znalostech o této droze, dozvěděli se , jak se můžeme tohoto návyku zbavit. Zjistili jsme také, jaké jsou mýty a pravda o kouření, zhlédli spoty proti kouření i videa s pokusy s tabákovým dýmem.

Na online kalkulačce jsme zjistili obrovské částky, o které kuřák při nákupu cigaret ošidí sám sebe nebo svou rodinu. Ve výtvarné dílně jsme vyráběli koláže z cigaretových dutinek a tabáku a v literární dílně vytvářeli slogany proti kouření. Na hřišti jsme si zaběhali s ,,kufrem závislosti“ a plným,, pytlem problémů“ , a poté si naměřili opravdu docela vysokou hodnotu krevního tlaku. Celé dopoledne se vydařilo, a pokud by si kouření rozmyslil alespoň jeden žák, určitě splnil projektový den svůj účel, protože Normální je nekouřit!

Tonda Obal

Ve čtvrtek 19. 5. 2016 se žáci prvního stupně zúčastnili ekologického programu Tonda Obal na cestách společnosti EKO-KOM. Při této interaktivní besedě na téma třídění a recyklace odpadu získaly děti patřičné vědomosti a uvědomily si nutnost třídění odpadu pro lidskou společnost. Akce byla velmi zdařilá a doufáme, že získané poznatky budou žáci uplatňovat ve svých domovech.

 

Armyland

Dne 19. 5. se žáci 7. A  účastnili exkurze v Armylandu, kde se seznámili s vojenskou technikou a chováním v době mimořádných situací.

BASKETBALOVÁ OLYMPIÁDA 

V úterý 17. 5. se konal v hale ZŠ Žákovská pátý ročník basketbalové olympiády

žáků 2. – 5. ročníku. Naše škola je tradičním a věrným účastníkem.

Každoročně se na tomto vyvrcholení naší celoroční práce umisťujeme hodně vysoko. Letos to bohužel nevyšlo a získali jsme osmé místo. I přesto je třeba všechny hráče pochválit za bojovnost a srdce ve hře.

Získali jsme cenné herní zkušenosti, které můžeme zúročit již v příštích basketbalových kláních.

REPREZENTOVALI NÁS:

2. B  Alisa Siedlarzová

3. A  Filip Adamík, Daniel Kroček, Marie Lukšová, Zuzana Petreková

4. A  Radim Richtr

4. B  Jaroslav Fikáček, Jakub Kijovský, Lukáč Orság, Petr Pokuta

5. A  Denis Bartoš, Samuel Fiedor, Michal Kotas, René Kovács, Tomáš Szmek, Libor Štula

 

Armyland

Dne 17. 5. se žáci 3. B a 4. A, B třídy účastnili exkurze v Armylandu, kde se seznámili s vojenskou technikou a chováním v době mimořádných situací.

Pískohraní

Jarní měsíce byly pro děti 1. stupně na tvořivé. Pod vedením paní Ivony Kydalové si vyzkoušely novou techniku – práce s pískem.

Tvoření z písku provází děti od nejútlejšího věku. V dnešní době se ale stává z klasických pískovišť spíše smetiště. Tato zábava postupně mizí, i když hraje důležitou roli ve vývinu dítěte. Ač se to nezdá, tak hraní s pískem v dítěti rozvíjí představivost, prostorové vnímání, kreativitu, motoriku a fantazii. Tvoření jako takové je pro děti velice důležité, protože se v nich utváří podvědomí něco dělat a ne jenom nečinně přihlížet nebo se nechat někým vést.

Tvoření s pískem v dítěti buduje zdravé sebevědomí, protože i když ještě zrovna neumí kreslit nebo malovat, tak obrázek se vždy povede. Výhodou těchto obrázků je, že už se nemusí vymýšlet motiv, ten je dán šablonou. Jen se barevně vyjádří. Postupně se odlepují jednotlivé části šablony, pod kterou je samolepící vrstva a tu zasypávají barevným pískem. 

Všichni měli radost z pěkného dárku pro maminku.

Školní výlet 6.B

 

17. - 18.5.2016 jsme byli se třídou na školním výletě. První den jsme dojeli až do Valašského Meziříčí, kde jsme se byli podívat do Moravské gobelínové manufaktury. Tam jsme se dozvěděli různé zajímavosti o tvorbě gobelínů. V jídelně místní základní školy jsme si pochutnali na rizotu a bavorském vdolečku, také boršč nám chutnal. Odpoledne jsme cestovali opět vlakem do Frýdlantu - Nové Dědiny, potom kousek pěšky do turistické základny ve Pstruží, kde jsme se ubytovali. K večeru jsme hráli různé hry a byla opravdu zábava. Dopoledne jsme ještě chvíli pokračovali v soutěžích a pak spokojeně odjížděli. Čekal nás Frýdlant nad Os travicí, řízek v jídelně Scolarestu a procházka po městě. A nakonec nás vláček dovezl v pořádku do Havířova. Výlet se všem líbil, užili jsme si to všichni, včetně mě.

 

Ema Džobáková, 6.B

Den matek - besídky

Květnový svátek maminek se ve 2. A a 2. B odehrál 9. května v 16 hodin ve třídách. Děti s paní učitelkami připravily kytici písniček, básniček, tanečků a hry na různé rytmické 

a melodické nástroje.

V závěru vystoupení předaly maminkám přáníčka a krásné obrázky, které vyrobily při akci Pískohraní. Všichni měli radost z milého setkání a společné chvíle si užili.

 

Osmáci v Opavě

První zastávka naší exkurze byla na Městském hřbitově v Opavě. Podívali jsme se na hrob Petra Bezruče a něco si k tomu povyprávěli. Nejčastější otázky byly k neznámé ženě na hrobě P. Bezruče. Na malé procházce jsme si prohlédli hroby od židovských  přes dětské až k pomníku obětem 1. světové války a ke hrobům vojáků Rudé armády, kteří padli koncem 2. světové války.

Poté jsme zamířili do arboreta. Někteří nakoukli do skleníku s exotickými rostlinami, jiní se bavili u expozice vycpaných živočichů, kde je zaujal především los evropský a další zajímavé exponáty. Po procházce parkem jsme prohlídku zakončili fotografováním před branou.

A už na nás čekala Opava. Během krátkého rozchodu jsme si prohlédli několik památek a už jsme chvátali do Památníku Petra Bezruče. Po zajímavém výkladu jsme zodpovědně vyplnili pracovní listy, a to už byl vlastně konec našeho opavského putování. Autobus nás bezpečně odvezl domů.

 

Martin Minařík, 8.B

Soutěž  v ZOO

1. 4. 2016 se naši žáci zúčastnili Velké soutěže v ZOO na téma Savci Afriky. Téma bylo hodně obsáhlé a náročné, ale družstvo 8. B ve složení: Praus, Csibová, Zámečníková, Novotný, Kuchrýk zabodovalo a obsadilo krásné 36. místo ze 194 soutěžících družstev. Odměnou jim byla procházka po ZOO a oblíbený výběh s kamerunskými kozami

Projektový den 2. stupně

Mysli globálně, jednej lokálně - PROJEKTOVÝ DEN - 26. 4. 2016 

Stanoviště tematického dne jsou věnována sedmi vybraným místům na světě (Japonsko, Severní pól, Sibiř, Jordánsko, Alpy, Chicago, Komodské ostrovy), která reprezentují různé globální problémy.

Tematický den vede žáky k uvědomění si propojení jejich každodenního života s různými regiony světa, kde se projevují důsledky nešetrného lidského chování k přírodě. Právě pochopení, že naše každodenní činy a rozhodnutí často ovlivňují dění v jiných částech světa, je klíčové pro porozumění heslu Mysli globálně, jednej lokálně.

Den Země tříd 4. A, B a 5. A

Zelený ostrov – výukový program 22. 4. 2016

Projektový den jsme si rozdělili do čtyř částí:

začínáme výbuchem sopky – cílem je motivace dětí skutečnou událostí, rozvíjení vědomostí o této problematice, zvuky sopky, prezentace

praktická ukázka – znázornění sopečného výbuchu na školním nádvoří – p. uč. Fojtík a Hubeňák

znovu objevení nového života na ostrově po sopečné erupci – pavouček a zvířata v pralese

modelování sopky z připravené hmoty – s vysvětlením tvaru sopky, proč a jak vzniká, ohrožení života

Z UČITELSKÝCH NOVIN:

Historie planety Země v projektovém dni na Základní škole Marie Pujmanové v Havířově 

Tak jako celá naše republika, tak i naše škola se připojila jako každoročně k oslavám Dne Země v programu nazvaném Zelený ostrov. V první vyučovací hodině se děti na prvním stupni seznámily s historií planety Země prostřednictvím pracovních listů, kde se mohly dozvědět zajímavosti týkající se původu a vzniku naší planety. V druhé části hodiny vyučující prostřednictvím interaktivní tabule prezentovali místa, na kterých se nacházejí sopečná pohoří, která jsou stále aktivní. Po zničení ostrova výbuchem sopky se ostrov během následujících 30-50 let znovu zazelenal a byli na něm opět živočichové. Ve druhé hodině se děti mohly na vlastní oči přesvědčit, jak taková sopka vypadá. Vyučující environmentální výchovy paní Květoslava Smelíková připravila na našem nádvoří sopku z papíru a pomocí šumivého nápoje Coca Cola děti mohly zhlédnout její aktivní činnost. V další hodině následovala modelace sopky z těsta, které si již paní učitelka pro nás předem připravila. Naši žáci si mohli sami na základě společného představení sopku ručně vymodelovat a ozdobit víčky z PET lahví. Tablety jsou v naší škole součástí výuky. Pro tuto příležitost jsme se s vyučujícími rozhodli použít tablet v  rámci oslav Dne Země. Žáci měli za úkol na tabletu nakreslit aktivní sopku. O výsledku se můžete přesvědčit na daných obrázcích. Myslíme si, že se opravdu povedly.

 

Základní škola Marie Pujmanové Havířov

Den Země 2016

I žáci 3. A a 3. B naší školy se aktivně zúčastnili letošních oslav Dne Země.

Zamýšleli se společně nad závažnými otázkami ochrany životního prostředí  

a plnili úkoly a pracovní listy s environmentální tématikou (např. třídění odpadu).

 

Den Země
22. 4. 2016 oslavili naši prvňáčci Den Země vycházkou do Pežgovského lesa. Tam jim paní učitelky vysvětlily nutnost ohleduplného chování k přírodě a děti nadšeně plnily environmentální úkoly.

 

Prima pokusy - voda

Ve středu 13. 4. 2016 si žáci z 2. A a 2. B třídy mohli sami vyzkoušet fyzikální a chemické vlastnosti vody.  V programu, který trval 90 minut, žáci nejprve zhlédli zajímavé pokusy (zábava i poučení v jednom) a ve druhé části si vše sami vyzkoušeli.

Např. zbarvení tulipánu v barevné vodě, otevírání papírových květů ve vodě, vzlínání barevné vody pomocí papírových filtrů a rozpouštění zbarveného cukru ve vodě. Na závěr hravou formou pojmenovávali listy stromů.  Dětem se výukový program velmi líbil a doufám, že je i obohatil o nové poznatky a dovednosti.

 

Veselé zoubky

Ve čtvrtek 31. března 2016 proběhl v prvních třídách preventivní program Veselé zoubky, který byl zaměřen na péči o dětský chrup a ústní hygienu. Žáci si vyplnili Pracovní list k programu a domů si odnesli samolepky a preventivní taštičky s drobnými dárečky pro ústní hygienu.

Věříme, že získané vědomosti a dovednosti budou žáci využívat v běžném životě.

 

Pasování prvňáčků na čtenáře 

 

Stalo se již tradicí, že jsou naši prvňáčci v krásném prostředí městské knihovny pasováni na čtenáře opravdovým rytířem. Letošní prvňáčci složili tento slib 30. 3. 2016 a odnesli si čtenářský průkaz, který jim umožňuje roční půjčování knih zdarma. Věříme, že tato pěkná akce podpoří u dětí lásku ke knihám a četbě.

Karneval 2016

Školní karneval, který se konal 11. 3., se nesl v duchu dobré nálady, podmanivé hudby, pěkných a nápaditých masek. V každém ročníku byli vyhlášeni 3 vítězové a v taneční soutěži se vybíralo ze všech dětí najednou. Nejlepší tanečníci se našli v 1. a 2. třídách.

Všem se těžko opouštěla pěkně vyzdobená tělocvična, kde zněly oblíbené písničky a kde si pod dohledem žáků školního parlamentu všichni do sytosti zasoutěžili. 

Příští rok se zase těšíme!!!

 

Skok vysoký
Dne 10. 3. se konalo školní kolo ve skoku vysokém.

Recitační soutěž

V úterý 23.2.2016 se konalo školní kolo recitační soutěže. Žáci 2. stupně soutěžili ve dvou kategoriích. V letošním roce

se do soutěže zapojilo 20 recitátorů, což příjemně překvapilo porotu.

 

Kategorie 6. - 7. tříd dopadla takto:

    1. Dominika Pietraszová     6.B

    2. Valerie Majerová            6.B

    3. Marie Binová                  6.B

     a Adam Bezdek                 6.A

 

V kategorie 8. - 9. tříd se soutěžilo takto:

    1. Nikol Csibová           8.A

    2. Erika Hrušovská       8.B

    3. Simona Gurová        8.B

     a Jakub Praus             8.A

Karlov - poslední den ozdravného pobytu - 10. 2. 2016

Dnes jsme se rozloučili s krásnou přírodou posledními procházkami. K závěru dospěly i aktivity, které po celou dobu vedly instruktorky EVVO.

Podvečerní balení kufrů lze přirovnat ke zlému snu a bylo velkým zážitkem zejména pro pedagogy. Fotodokumentaci raději nepřikládáme ( i když byla na některých pokojích pořízena).

Přesto jsme ve společném hodnocení s dětmi dospěli k závěru, že se na Karlově všem líbilo, odjíždíme se spoustou zážitků a spokojeni domů.

Karlov - karneval - 9. 2. 2016

Obrovské taneční nasazení a množství povedených masek - to byl výsledný dojem z našeho karnevalu.

Karlov - výlet do Velkých Losin - 9. 2. 2016

Vypravili jsme se na výlet do Velkých Losin, navštívili jsme jedinou výrobnu ručního papíru v ČR.

Karlov - 8. 2. 2016

Kromě běžných denních aktivit, vycházek a činností v lese, si děti vyrobily "mazlíčky" z vlny.

Na závěr dne proběhla přednáška na téma Jak přežít v horách.

Víkend - Karlov - 6. - 7. 2. 2016

Víkendové dny jsme strávili sportovně - opět po skupinách v tělocvičně a na bazéně. 

Také výroba netradičních papírových čepic děti velmi zaujala.

Sníh dlouho nevydržel, proto poslední jízdy na lopatách se odehrály v soboru dopoledne.

Karlov - pěvecká soutěž - 5. 2. 2016

Na večer jsme naplánovali pěveckou soutěž. Na "zahřátí" jsme si zazpívali několik známých písniček a pak to začalo. 

Karlov - zpráva dne - nasněžilo - 5. 2. 2016

Na co jsme se nejvíce těšili se splnilo - probudili jsme se do bílého rána. Bylo jasné, že přijdou na pořad dne lopaty a stavění sněhuláků.

Před hotelem byl ideální kopec, který všichni radostně zdolávali.

Výlet - Karlova Studánka a záchrana víly Jesenky - 4. 2. 2016

Čtvrtý den pobytu jsme absolvovali půldenní zájezd do Karlovy Studánky. Bylo větrné a svěží počasí. Prošli jsme lázeňský okruh, nakoupili dárky a vše zakončili čajem v restauraci.

Odpoledne děti zachraňovaly vílu Jesenku zakletou do stromu. Mohlo se to podařit jen tak, že složily výtvor z přírodnin.

Vycházky a sportovní aktivity - ozdravný pobyt v Karlově - 3. 2. 2016
Třetí den jsme se vypravili na pěknou lesní procházku. Cílem byly mlýnky na lesním potůčku. Vyrábí je turisté ze dřeva, z plastu i plechu.

Odpoledne jsme se rozdělili na dvě skupiny - jedna šla na bazén a druhá do tělocvičny. Soutěže s novými školními pomůckami měly úspěch, všichni závodili poctivě a s nadšením.

 

Soutěž - originální účes a pokrývka hlavy - 2. 2. 2016

Na ozdravném pobytu v Karlově proběhla druhý den soutěž o nejoriginálnější účes dívek a nápaditou pokrývku hlavy chlapců. Ani jsme netušili jakou zábavu zažijeme. Perfektní hudba, úžasný předskokan - paní vychovatelka H. Hejtmánková, která v rytmu písní roztančila celý sál. Pak jednotlivci předvedli své umělecké výtvory a porota vybrala tři nejlepší dívky a chlapce. Po večeři děti viděly dokumentární film o Jeseníkách. Už se těšíme na další zdařilé večery.

Zápis budoucích prvňáčků


Ve dnech 1. - 2. února se konal zápis dětí do budoucích 1. tříd.

Lyžařský výcvik

Ve dnech 18. - 22. 1. 2016 se konal lyžařský výcvik žáků 7. třídy.

Školní kolo konverzační soutěže v jazyce anglickém 

Dne 18. ledna se uskutečnilo na Základní škole Marie Pujmanové školní kolo konverzační soutěže v jazyce anglickém. Žáci soutěžili ve dvou kategoriích. Témata ke konverzaci si žáci připravili na základě konzultace s vyučujícím jazyka anglického. První kategorie byla určena pro žáky šestých a sedmých tříd. Vítězkou této kategorie se stala Simona Vavříková ze třídy VII. A. Druhá kategorie byla zastoupena žáky osmých a devátých tříd. Vítězkou se stala Tereza Svěchová z IX. A. Tyto dvě žákyně budou naší školu reprezentovat v okresním kole, které se uskuteční 27. ledna 2016 na Základní škole 1. Máje v Havířově. Přejeme našim žákyním hodně úspěchů.

Šárka Hareza

Žáci 1. stupně se zúčastní již druhého běhu ozdravného pobytu v Karlově v hotelu Moravice. Tento projekt podporuje Státní fond životního prostředí a Ministerstvo životního prostředí. 

První termín se uskutečnil v loňském roce od 23. 11. do 3. 12., druhý termín proběhne od 1. 2. 2016 do 11. 2. 2016.

 

VÁNOČNÍ TURNAJ 

V úterý 14. 12. 2015 se konal v hale ZŠ Žákovská tradiční vánoční turnaj v minibasketbale

žáků 2. – 5. ročníku.

I když jsme letos nedosáhli na medaili, nepropadli jsme. Získali jsme i s většinou nováčků v týmu slušné šesté místo. Všechny hráče je třeba pochválit za bojovnost a srdce ve hře.

Získali jsme cenné zkušenosti, a tak věříme v jarním turnaji v lepší umístění.

 

REPREZENTOVALI NÁS:

3. A  Daniel Kroček, Marie Lukšová

4. A  Radim Richtr

4. B  Jaroslav Fikáček, Jakub Kijovský, Petr Pokuta

5. A  Denis Bartoš, Samuel Fiedor, Michal Kotas, René Kovács, Tomáš Szmek, Libor Štula

 

 

Zahraniční host na Základní škole Marie Pujmanové v Havířově

 

Přátelství mezi národy nezná hranice. O tom jsme se mohli přesvědčit na naší základní škole. Vracejí se k nám bývalí žáci, kteří již studují na středních i vysokých školách nejen u nás v České republice, ale i v zahraničí. Dne 07.01. 2016 k nám zavítal bývalý žák Jirka, který měl možnost studovat anglický jazyk na Jazykové škole v Austrálii. Kromě prohlubování jazyka anglického poznal kulturu a zvyky Austrálie, ale také navázal nová přátelství se švýcarským studentem Patrikem, který přijal pozvání do Havířova a rovněž k nám na základní školu. Nejprve Patrik pohovořil se žáky osmých a devátých ročníků o své rodině, zvycích, kultuře, školství ve Švýcarsku. Zdůraznil dětem to, jak je angličtina důležitá a motivoval je k dalšímu studiu angličtiny. Komunikativním jazykem byla angličtina, ale také i němčina. Naše děti měly možnost klást otázky, například What´s your favourite movie…..sport? Patrik na všechny kladené otázky odpovídal a rovněž se snažil prohloubit konverzaci s tázajícím se žákem. Dvě vyučovací hodiny uběhly jako voda a museli jsme se loučit. Patrikovi se mezi námi líbilo a slíbil, že během další návštěvy v Havířově opět spolu s kamarádem Jirkou zavítá na „Pujmanku“.

 

 

Vánoční sportovní turnaje.

V pondělí 21. 12. se konal turnaj mladších žáků a žákyň.

Pečení perníčků.

16.12.2015 se třída 6.B  zapojila do předvánoční akce "pečení perníčků v Asterixu". V úvodu jsme si společně zopakovali vánoční tradice, některé z nich dodržujeme dodnes, a potom jsme již pilně hnětli, váleli, vykrajovali a pekli.

V závěru krásně nazdobené perníčky putovaly do krabičky, abychom se doma pochlubili, jak jsme byli šikovní.

Vánoční koncert

Den otevřených dveří byl jako každoročně ukončen vánočním koncertem. Moderátorkou byla Nikol Csibová z 8.A a také většinu programu připravili žáci 8.ročníků. Koncert se hodně líbil a byl zdařilou tečkou celého pěkného dne!

Vánoční jarmark.

Dne 14. 12. se konal Den otevřených dveří na naší škole. Součástí je tradiční jarmark, kde si mohou návštěvy prohlédnout a zakoupit výrobky.

Mikuláš
Rok je zase za námi a opět je tu Mikuláš, 7. 12. nás navštívil a měl s sebou doprovod.

Prosinec a šesťáci

Vánoční atmosférou dýchal scénický koncert sborového studia Permoník, který se konal 7.12.2015 v sále ZUŠ v Karviné. Zazněly na něm lidové koledy i klasické vánoční písně a nechyběl Čert, Anděl a Mikuláš. Dětem se koncert velmi líbil!

Ozdravný pobyt žáků  za podpory Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí

 

Místo pobytu: Karlov, Malá Morávka

 

Termín: 23. 11. – 3. 12. 2015

 

 

Základní škola M. Pujmanové v Jeseníkách

Na přelomu listopadu a prosince se žáci naší školy zúčastnili ozdravného pobytu v Karlově pod Pradědem v rámci Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší. Hned po příjezdu nás čekala chumelenice a sníh vydržel téměř celý týden. V rámci ekologického programu se děti dosyta vyřádily na sněhu a dozvěděly se mnoho nového od svých lektorek. Odpoledne a večer jsme vyráběli, četli, soutěžili a vyprávěli si. V rámci pobytu se uskutečnilo mnoho soutěží – Zlatý slavík, Největší elegán, Nejlepší dinosaurus, Nejlepší tanečník a další. Některé děti byly poprvé celých 11 dní bez rodičů, proto se občas objevily slzičky, ale ty zahnaly paní vychovatelky a učitelky třeba pohlazením, a za chvíli bylo zase veselo. Dětem dělaly radost také dopisy a pohlednice od rodičů, na které horlivě odepisovaly. Uspořádali jsme také maškarní bál, zacvičili si v tělocvičně, zaplavali si v krytém bazénu. Také jsme navštívili Bruntál, Karlovu Studánku a hrad Sovinec. Celý pobyt si děti bezvadně užily a určitě na něj budou dlouho vzpomínat.

 

Ivana Petřvaldská

Beseda s architektem. 

 

U příležitosti 60.výročí založení Havířova se 19.11.2015 konala beseda s architektem, které se zúčastnili žáci 2.stupně naší školy. Zajímavou formou nám byly přiblíženy architektonické zvláštnosti našeho města, což bylo nejen zajímavé, ale i poučné. V závěru přednášky byl dán prostor také pro otázky žáků.

 

Den barev
Barvy vládly celý den 16. listopadu. Každá třída měla vylosovanou barvičku a tak bylo ve škole hodně barevně.

ZOO

Dne 13. 11. 2015 jsme se již tradičně zúčastnili soutěže v ZOO Ostrava, tentokrát na téma zabývající se historií a současností této zoologické zahrady. Po soutěži jsme si za odměnu prohlédli celou zahradu a nejdéle jsme zůstali jako vždy v ohradě koz kamerunských, které jsou našimi oblíbenými zvířaty.

                                                                                                                                 I. Petřvaldská a žáci 8. A a 8. B

Úžasní roboti

Dne 10.11.02015 se žáci 7. a 8. ročníku zúčastnili výukového programu ÚŽASNÍ ROBOTI ve Světě techniky v Ostravě -  Vítkovicích. Po prezentaci a diskuzi o tom, jak nám roboti usnadňují život, jsme si mohli vyzkoušet sestavit a jednoduše naprogramovat robota. Moc nás to bavilo a naučili jsme se pracovat v týmu. Za odměnu jsme shlédli přírodopisný film ve 3D a prošli si kouzelný svět techniky, kde jsme si vše mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Exkurze se nám moc líbila, a do Vítkovic se určitě ještě vypravíme.

Knihovna – horor a detektivka

Jako každým rokem navštívili žáci 4. A a 4. B  knihovnu. Letos to bylo na téma 

Horor a detektivka. 

Děti se blíže seznámily s autory a poslechly si i ukázky z knížek. 

Beseda byla velice zajímavá a poutavá. 

Tradičně byla zakončena aktivitou - žáci plnili připravené úkoly a prohlédli si představené knihy.

 

Naopak žáci 5. A už pracovali pod vedením paní knihovnice samostatně.

Vyzkoušeli si, jak se orientovat mezi jednotlivými knihami (regály). Podle zadání vyhledávali jednotlivé knihy v beletrii a v naučné literatuře.

 

Zarážející jen bylo, jak málo dětí navštěvuje knihovnu. Vždyť stačí  přijít, vybrat si a pak už jen číst.

Přejeme všem dětem pěkné zážitky nad knihou.

 

Den poezie 2015 

10.11.2015 proběhl na naší škole Den poezie, festival, který se každoročně odehrává v desítkách míst České republiky.

V letošním roce se konal již 17. ročník a jeho podtitul zněl "Poezie pod proudem".

Náš den byl věnován ilustrátorce Heleně Zmatlíkové, od jejíhož úmrtí uplynulo letos právě 10 let, a také letošnímu jubilantovi Jiřímu Žáčkovi.

Fotografie vás provedou touto příjemnou akcí.

Den v čepicích, šálách a rukavicích

Dne 3. 11. se konala zimní promenáda čepic, šálů a rukavic.

Halloween
Dne 2. 11.  byl u nás strašidelný den.

První školní divadelní představení.

Dne 15. října vyrazili žáci 1.A na své první školní divadelní představení do loutkového sálu v KDPB. Cestu i chování v sále zvládli na výbornou a odměnou jim byla pěkná pohádka s environmentální tematikou "O Balynce, dobrém štěněti."

Běh naděje.

Dne 19. 9. 2015 se konal "běh naděje" a naše škola byla opět u toho.

Dopravní hřiště.

Dne 16. 9. se 4. třídy účastnily praktické výuky na novém dopravním hřišti.

 1. září 2015 zahájilo školní docházku 53 prvňáčků.

Na nádvoří školy je slavnostně přivítalo vedení školy, třídní učitelky a z Magistrátu města Havířova náměstek pro sociální rozvoj pan Mgr. Daniel Vachtarčík, který zavzpomínal na své vlastní školní začátky a dětem popřál šťastný vstup do školního života.

 

Nadcházející akce
Archiv novinek