Obrázek školy
Základní škola Havířov-Šumbark M. Pujmanové 17/1151 okres Karviná příspěvková organizace zřízena a financována statutárním městem Havířov
Jak se k nám dostanete

Akce 2012/2013

HLEDÁ SE HVĚZDA PUJMANKY

Po náročném roce přišla konečně chvile odpočinku a přátelského soutěžení.
V každém z nás je něco jedinečného, něco, s čím bychom se chtěli podělit s ostatními. Právě 24.6.2013 jsme měli příležitost ukázat se na každoroční soutěži Hledá se hvězda Pujmanky. 
Všichni js me měli možnost zhlédnout různorodá vystoupení tanečníků, herců a mažoretky. Nechyběla ani pěvecká čísla loňských finalistek Michaely Nogolové a Veroniky Krejčí, které sklidily velký potlesk, přestože vystupovaly mimo soutěž.
Úžasné 1.místo získala drobná soutěžící Adélka Šelová z 2.B, která předvedla tanec s gymnastickými prvky. 2.místo získaly rovněž tanečnice Sabina Szutarová, Natálie Holcová, Kristýna Lániová a Eliška Chudobová ze 4.A. 3.místo není žádná ostuda, a právě na této pozici se umístili žáci Nikol Csibová, Nikol Krupičková, Simona Gurová a Jakub Praus z 5.A se svým dramatickým vystoupením.

Všichni byli skvělí! Vítězům gratulujeme a všem zúčastněným přejeme hodně úspěchů v dalších soutěžích.


Veronika Krejčí, 9.A

Archeopark

Dne 21.6.2013 navštívily děti ze 4. A a 4.B Archeopark v Chotěbuzi – Podoboře. Seznámili se s životem starých Slovanů a vyzkoušeli si některé z jejich dovedností. Nejpozornější a nejšikovnější žáci byli odměněni stylovou medailí.

Léto bez úrazu.

Dne 20. 6. 2013 proběhla akce Léto bez úrazu, kde hlídky jednotlivých tříd plnily úkoly na stanovištích u strážníků, hasičů a vedoucích kroužků z Asterixu.

Vietnamský den

Romové, Židé, Evropa, to vše a další byla témata předchozích projektů. Navazující projektový den, který se uskutečnil 13.6.2013, nesl název VIETNAM A MÍŠENCI, a proč pravě to?
Vietnamci jako takoví jsou vnímáni jako obchodníci s oblečením a potravinami, někdo z nás jejich přítomnost vnímá více, někdo méně. Otázkou však zůstává, kolik toho o nich vlastně víme. Od první vlny vietnamských přistěhovalců uteklo již spoustu let a za tu dobu se změnilo mnohé. Počet imigrantů stoupl a Vietnamci nenacházeli své budoucí partnerky pouze ve vietnamských ženách, ale také těch v českých, a tak začalo míšení.
Já, jakožto dívka vietnamsko-českého původu nebo-li mestička, jsem si nikdy nevšimla, jak velký je rozdíl mezi mým způsobem života a životem běžných dětí. Původním cílem bylo pouze prezentovat Vietnam, to se však změnilo, a novým cílem bylo ostatním ukázat, jak rozdílný je způsob života Asiatů a Evropanů, ale také to, že přes všechny tyto rozdíly je možné spolu vyjít.
Nudné odříkávání a samá teorie rozhodně nikoho nenadchne, na to, že nejlepší je pravě praxe,,jsme přišli již dávno, a tak jsme jako třešničku na dortu vytvořili "jazykový koutek", kde měli spolužáci možnost nahlédnout do hloubky vietnamštiny jako takové. Po úspěšném absolvování našeho rychlokurzu jsme si prověřili, jak moc jsme zaujali a kolik si toho naši spolužáci pamatují. Ptáte se, jak dopadli? Lépe než dobře!
 
Veronika Krejčí, 9.A

Výlet tříd 9. A a 9. B

Dne 29. 5. jsme navštívili naše hlavní město. Bylo to těsně před velkou vodou, která pak Prahu zasáhla. Naše kroky směřovaly po stopách historie, která zde na nás dýchá ze všech stran.  Svezli jsme se rovněž na lodi, navštívili jsme Staroměstskou radnici a viděli jsme orloj z vnitřní strany. Setkali jsme se i s paní učitelkoui Markétou Vignerovou, která v Praze bydlí. Počasí se nám pokazilo, ale i přes kapky vody je Praha město, kde se stále něco děje. 

Školní výlet 6.B

28.-29.5.2013 jsme jeli my, žáci 6.B, na školní výlet. Naše kroky směřovaly do Valašského Meziříčí, kde jsme navštívili Moravskou gobelínovou manufakturu. Nahlédli jsme tam do tajemství ruční výroby gobelínů a tapisérií. Odpoledním cílem byla turistická základna Pstruží. Sluníčko nás vyhnalo ven a fotbálek se vydařil. Také večerní program se vyvedl a my jsme se prima pobavili.

V pátek 7.6. 2013 byla třída 3.B na exkurzi v Pekárně Semag v Havířově - Šumbarku. Žáci si prohlédli moderní výrobní linku na výrobu rohlíků a na vlastní oči viděli, jak se rohlíky a chléb v pekárně vyrábějí. Každý si sám vytvořil svůj vlastní kousek pečiva, ochutnal čerstvý křupavý rohlík a při výzdobě dortů také kousek výborného marcipánu. Není třeba zdůrazňovat, že to pro všechny děti byl nezapomenutelný zážitek!

Účast naší školy na akci Havířov v květech.

KRESLENÍ S MALÍŘEM

Lubomír Dostál je kreslíř, malíř, básník, učitel výtvarné výchovy,

autor mnoha omalovánek a puzzlí pro děti.

Během 50 minut dává jednoduchou a humornou formou nahlédnout do tajů kreslení.

Pasování „prvňáčků“ na čtenáře

Stalo se už tradicí, že každým rokem jsou naši „prvňáčci“ pasováni na čtenáře. Letos akce proběhla ve středu 29.5.2013. Někteří žáci ze tří prvních tříd byli v Městské knihovně Havířov pasováni „opravdovým rytířem“ na čtenáře. Ale není to tak jednoduché. Nejprve žáci museli splnit několik zajímavých úkolů, aby tímto dokázali své čtenářské dovednosti. A pak to začalo. Žáci poklekli, přednesli slib a „rytíř“ je přiložením meče na jejich rameno slavnostně uvedl do „Řádu čtenářů“.  Kromě pamětního listu a krásných zážitků si děti domů odnesly průkaz čtenáře na jeden rok zdarma. Žáci prvních tříd a jejich paní učitelky velice děkují paním knihovnicím za velmi pěknou a zdařilou akci.

Slibuji,

že  budu  každý  den číst 

a  pečlivě  se  starat  o  knihy.

Budu  je  chránit  před

domácími  zvířaty  i  malými  dětmi,

nebudu  na  nich  svačit,  ani  jim 

ohýbat rohy  a  listovat

v  nich se  špinavýma  rukama.

ŠKOLNÍ VÝLET 3. TŘÍD

Dne 22. května 2013 třídy 3.A a 3.B jely na školní výlet směr Štramberk. Nejdříve jsme si prohlédli jeskyni Šipku, ve které nás pěkně vystrašil pravěký člověk. Na krásné okolí Štramberka jsme se podívali z rozhledny Bílá hora. Samozřejmě jsme zdolali štramberskou Trúbu, ochutnali skvělé štramberské uši a zakoupili spoustu upomínkových předmětů ... Počasí bylo přímo výletní a domů jsme si přivezli nezapomenutelné zážitky.

ŠKOLNÍ VÝLET 1. TŘÍD

21. května 2013 se uskutečnil výlet všech tří prvních tříd na vrchy Studeničný a Gírová v Beskydech.

Počasí nám příliš nepřálo, ale déšť jsme vždy přestáli v chatě, kde se dalo občerstvit a odpočinout.

Míčové sporty

V tomto školním roce žáci 4. a 5. ročníku absolvovali výcvik základů míčových sportů – basketbalu, volejbalu, házené a okrajově i fotbalu. Výcvik probíhal v Městské sportovní hale při ZŠ Žákovská v deseti dvouhodinových lekcích. Žáci nacvičovali driblink, přihrávky, střelbu na koš i na branku, zasoutěžili si v družstvech, bojovali o krále střelby a proběhlo i několik zápasů.

Děti se na „míčovky“ vždy velmi těšily a nacvičovaným aktivitám věnovaly všechny své síly. Věříme, že zásluhou profesionálního vedení trenéra Davida Palečka a motivujícímu prostředí krásné sportovní haly alespoň část žáků získá celoživotního koníčka a v některém z těchto sportů budou i nadále pokračovat.

Dopravní hřiště

V květnu žáci 4. ročníků absolvovali výcvik na dopravním hřišti, který doplnil jejich teoretickou přípravu před dopravními testy.

Preventivní beseda pro dívky

Dne 2. 5. 2013 proběhla na naší škole beseda pro žákyně 9. tříd na téma prevence onemocnění prsu. Beseda proběhla pod záštitou onkologické organizace INNA. o. s. Havířov. Děvčata zhlédla demonstrační film o samovyšetřování  prsu a vyzkoušela si postup na modelu. Dozvěděla se o poradenské činnosti a společenských akcích organizace INNA a hlavně o významu prevence v každém věku. Odnesla si spoustu důležitých informací a také letáčky pro sebe i pro maminky.

Po stopách P.Bezruče

V úterý  30.4. se žáci osmých a devátých tříd s p. učitelkami vypravili do Opavy po stopách P.Bezruče.  Nejprve navštívili hrob Petra Bezruče na opavském hřbitově a potom se přesunuli do centra  Opavy.

Vrtalo nám v hlavě pár otázek. Kdo to vůbec Petr Bezruč neboli Vladimír Vašek byl? Co ho inspirovalo? A kdo byla ta záhadná Maryčka Magdonová? Přesně toto jsme se dozvěděli v Památníku Petra Bezruče. Hned při vstupu do muzea bylo vidět, jak tamní lidé básníka obdivují. Paní průvodkyně toho byla tak plná, myslím, že i člověk s úplným nezájmem to musel pocítit, byl to velice pěkný zážitek.

A mimo jiné nám výpravu zpestřili také maturanti, kteří procházeli vymaškařeni městem a vybírali příspěvky na svůj maturitní ples.

Proto pokud budete mít volný den, neváhejte a udělejte si výlet do Opavy, nikdy nevíte, co vás může potkat.

Míša Nogolová, 9.A

24. dubna 2013 se na nádvoří školy konala jízda zručnosti.  Žáci předvedli své dovednosti, zručnost a obratnost v jízdě na kole. Z mladších žáků nejlépe jezdil Dominik Desať z 3.A a Daniel Pawera z 3.B.

Ze starších žáků se nejlépe dařilo Simoně Gurové a Zbyňku Polákovi z 5.B.

Gratulujeme a všem závodníkům přejeme hodně dalších cyklistických úspěchů.

V pátek 26. 4. 2013 oslavili naši žáci Den Země.

Zatímco se žáci 2. stupně účastnili městského programu, první stupeň se zabýval tématem Zeleného ostrova.Děti byly seznámeny se skutečnou událostí ostrova Krakatau a sledovaly pokus nastolený samotnou přírodou. Po shlédnutí  demonstrativního  sopečného výbuchu na školním nádvoří pracovali ve třídách na různých tématech tohoto příběhu.

V rámci oslav Dne země žáci 4.A předvedli svoji fantazii a šikovnost a vyrobili z různého odpadového materiálu roboty .

Žáci 2.A a 2.B při hodině plavání, kterou mají od 20.2.2013 hodinu týdně v rámci tělesné výchovy.

Dne  4 .4. 2013 se třídy 1. B a 1. C zúčastnily komentované prohlídky výstavy „Když jsem já sloužil“ v muzeu v Petřvaldě, která představuje chov hospodářských zvířat. Žáci se mohli seznámit s chovem a využitím skotu, prasat, ovcí, hus, slepic, holubů včetně předmětů potřebných ke zpracování jejich produktů.  Taktéž si vyzkoušeli v hracím koutku vybírání vajec z hnízda nebo dojení mléka pomocí gumového vemene. Své znalosti si ověřili na stanovišti, kde přiřazovali karty k jednotlivým zvířatům. Výstava byla pro nás „prvňáčky“ velice zajímavá a poučná. Dozvěděli jsme se tímto o každodenní práci lidí na vesnici bez volných dnů k odpočinku, která jim poskytovala jistotu obživy.

Velikonoční jarmark

I když počasí nevypadalo příliš jarně, pondělní atmosféra na ZŠ Pujmanové v Havířově-Šumbarku jarem voněla.  Tak jako každý rok pořádali žáci a učitelé tradiční Velikonoční jarmark.

    Vestibul školy zaplnily kraslice, beránci, kuřátka, rašící větvičky, jarní květiny a další symboly, které máme spojené s tímto svátkem. Žáci i žáčci prezentovali šikovnost svých rukou, neboť všechny vystavované předměty zhotovili pod dohledem vyučujících a vychovatelek vlastníma rukama. A že se bylo na co dívat! Některé výrobky neměly daleko do profesionální tvorby.

   A protože ve stejný den probíhaly třídní schůzky, pochlubili se žáci svou šikovností i rodičům a prarodičům. Krásný den se prostě vydařil a určitě nebyl poslední. Milé tradice by se měly udržovat.

Dne 12. 3. se uskutečnil tradiční karneval.

Žáci naší školy plní úkoly Recyklohraní.

Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky. Jeho cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů .

Pečení perníčků

Ve čtvrtek 7. 3. 2013 se vydala 4. A do Asterixu, aby si tam vyzkoušela svou šikovnost. Po rozválení těsta, vykrojení  tvarů a upečení, nastala nejdůležitější část, a to zdobení  perníčků. Všem se práce zdařila a s výsledkem svého snažení se pochlubili doma svým rodičům.

 

Dne 5. 3. proběhlo školní kolo ve skoku vysokém starších i mladších žáků.

Valentýnská diskotéka

  Kdo by neměl rád svátek sv. Valentýna. Neslaví se u nás sice moc dlouho, ale každá příležitost říci někomu MÁM TĚ RÁD A ZÁLEŽÍ MI NA TOBĚ je vítaná.

   A což teprve, když se náklonnost může vyjádřit tancem! A tak se ve středu 27. 3. 2013 sešly skupinky tancechtivých žáků, které chtěly strávit odpoledne se svými kamarády, poslechnout si dobrou hudbu a na chvíli zapomenout na učení. Zpočátku se všichni trochu ostýchali, nakonec se ale výborně bavili a nikomu se nechtělo domů. Diskžokej hrál i na přání, a tak většina žáků odcházela s tím, že slyšela svou oblíbenou píseň. Přijela i oblíbená Mašinka.

   Příště se určitě sejdeme znovu!

Školní kolo recitační soutěže 4. a 5. ročníku

Ve čtvrtek 28. 2. 2013 se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže žáků 4. a 5. ročníku. Žáci se velmi zodpovědně připravili, a tak měla porota obtížnou práci vybrat nejlepší z nich. Třetí místo nakonec obsadila  Simona Vavříková ze 4. B, jako druhá se umístila Eliška Chudobová ze 4. A, vítězkou se stala Nikol Csibová z 5. A. Všem soutěžícím děkujeme za přípravu, Elišce Chudobové a Nikol Csibové přejeme mnoho úspěchů v městském kole.

 

ZÁPIS DO 1.TŘÍD        

4. a 5. února 2013 jsme přivítali na zápise 62 budoucích prvňáčků.

Zatímco rodiče vyřizovali potřebnou dokumentaci, dětem se věnovala paní učitelka a paní psycholožka.

Zjišťovaly znalost pohádek, básniček, písní, poznávání barev, tvarů, schopnost spočítat předměty,  prověřily výslovnost problémových hlásek.

Na závěr si děti odnesly drobné dárky vyrobené žáky 1. stupně.

,,Lyžák „  2013

 V lednu jsme se vypravili na tradiční lyžařský kurz, který  se  tentokrát konal na horské chatě Florián. Moc jsme se těšili nejen na lyžování, ale také na to, že si užijeme spoustu legrace. Každý den jsme sportovali  a užívali si sjezdovku jen pro sebe. Stavěli jsme také sněhuláky a soutěžili v různých disciplínách. Dozvěděli jsme se o pravidlech 1. pomoci nejen na svahu a o bezpečném lyžování. Na závěr  jsme  prokázali  v závodech své lyžařské umění a oslavili zakončení kurzu diskotékou. Všichni účastníci kurzu odjížděli spokojení  a  s diplomem na památku.

Už se těšíme na příští lyžák!

NÁVŠTĚVA PŘEDŠKOLÁKŮ

V polovině ledna 2013, těsně před zápisem, navštívili předškoláci ze školky Mládí naše současné prvňáčky v 1. A a 1.B.

Děti si poprvé zkusily, jak to chodí ve školních lavicích.

Počítaly a „četly“, hrály si se slovy a moc pěkně se soustředily na všechny úkoly, pak také sledovaly, jak pracují jejich starší kamarádi.

Ať se jim bude od září všechno ve škole daří.

VÁNOČNÍ JARMARK

V prosinci se uskutečnil již tradiční prodejní jarmark. Děti i rodiče si mohli zakoupit výrobky našich žáků, kteří navštěvují školní družinu a kroužek Kutilky.

MIKULÁŠ

Uplynula dlouhá doba a znovu po roce přišel čas čertů, andělů a Mikuláše, a to i u nás na Základní škole M. Pujmanové v Havířově., kde jednu takovou ,,partičku“ máme. V čele s vysokým Mikulášem prošli čertice i andělé všechny třídy na 1. stupni, kde si poslechli písničky, které děti s chutí zazpívaly. Ani letos si čerti neodnesli žádného zlobivce. Ještěže máme tak hodné anděly, kteří se za ty zlobivé děti přimlouvali. Jak tomu bývá, všechny děti dostaly sladkou odměnu a ty s nějakými hříšky snad i trochu rozumu. To si Mikuláš ověří zase v příštím roce. Veronika Krejčí, 9.A

DRAKIÁDA

Dne 9. 11. 2012 se na školním hřišti konala Drakiáda. Členové školního parlamentu pozvali žáky i rodiče naší školy, aby si společně zasoutěžili o to, který drak se dostane nejvýše. I když nám počasí nepřálo a vítr nefoukal, podařilo se všem drakům alespoň na chvíli vzlétnout. Děkujeme parlamentu za organizaci a rodičům a dětem, že to nevzdali a přišli.

HALLOWEEN

Dne 31. 10., tedy na Halloween, se naší školou prohnal strašidelný průvod. Sešlo se nevídané množství strašidel hrůzostrašných i těch roztomilých a tyto bytosti ovládly na celou jednu hodinu školu. Ozývaly se zvuky nahánějící strach, ale i hudba z pohádek. Statečné děti kreslily obrázky s pohádkovými motivy a našich strašidel se nebály. Vyhodnotili jsme také nejlepší masky a ze strašidýlek se stali opět poslušní žáčci. Akce se nám moc líbila a už se těšíme na příští strašidelný sraz.

DEN MOBILITY

21. září 2012 se žáci Základní školy Marie Pujmanové v Havířově - Šumbarku probudili do příjemného rána. Jednak svítilo sluníčko, jednak nemuseli do školy. Účastnili se totiž městských oslav Dne mobility. Žáci prvního stupně se na dopravním hřišti seznámili s pravidly silničního provozu a vyzkoušeli si, jak se bezpečně pohybovat po silnici. Někteří navštívili Magistrát města Havířova, kde pro ně měli připravený program. Aby viděli, proč je důležité chránit ovzduší, podívali se i do sběrného dvora.

Žáci druhého stupně pojali program aktivněji a zapojili se do Běhu naděje, který letos vedl po Nábřeží a kolem meandrů řeky Lučiny. Malí i větší závodníci běželi s větrem o závod a soutěžili i ti, kteří si trasu původně chtěli jen projít. Po doběhnutí do cíle se mohli osvěžit minerálkou a pobavit se při divadelním představení pod širým nebem, zhlédnout ukázku bojových umění, zasoutěžit si o pěkné ceny, seznámit se s prací policie a hasičů a odvážlivci mohli zdolat i horolezeckou stěnu.

Nadcházející akce
Archiv novinek